Beli Manastir
Petak, 17. svibnja
Atrij Centra za kulturu, Kralja Tomislava 2 / početak u 19.00 sati
Predavanje Povijest – vjera – ideologija – moral – politika
Moderira: Davor Taslidžić / Predavač: Ivan Tormaš
Organizator: Zavod za baranjsku povjesnicu Beli Manastir i Centar za kulturu grada Belog Manastira
Bjelovar
Petak, 9. svibnja
Gradski muzej Bjelovar / početak u 19 sati
Slobodan Kaštela: Prilozi za povijest gradova Bjelovarsko-bilogorske županije i časopis Radovi Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru (br. 12, 2018)
Vladimir Strugar: Budućnost osnovnog školstva Bjelovarsko-bilogorske županije u svjetlu demografskih kretanja
Goran Jakovljević: Rimski Daruvar
Željko Karaula: Politička povijest Grubišnog Polja
Organizator: Zavod za znanstveno-istraživački i umjetnički rad HAZU u Bjelovaru
Srijeda, 15. svibnja
Medicinska škola, Poljana dr. F. Tuđmana 8 / početak u 13 sati
Otvorenje izložbe Državnog arhiva u Bjelovaru 1968. – Bjelovar, Hrvatska, svijet Modna revija Iz bakinog ormara – moda 1968.
Organizator: Državni arhiv u Bjelovaru i Medicinska škola
Dubrovnik
Petak, 17. svibnja
Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilišni Kampus / u 12 sati
Studentska radionica za srednjoškolce Šetnja kroz (ne)obične povijesne teme Organizator: Studij Povijest Jadrana i Mediterana Sveučilišta u Dubrovniku
Državni arhiv u Dubrovniku
Sat povijesti u Državnom arhivu
Ivanec
Petak, 17. svibnja
OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec / početak u 17 sati
Kukuljevićev grad – interaktivno predavanje i radionica
U potrazi za zagonetnom povijesnom osobom – potraga pomoću QR kodova Nositelji programa: Klub mladih Ivanec, Mirjana Trstenjak-Stanisavljević, Suzana Jagić
Organizator: Povijesna skupina OŠ Ivanec
Jalžabet
Četvrtak, 16. svibnja / 12.30-13.00 sati
Osnovna škola „Petar Zrinski“, Varaždinska 19a
Suhodolski cajnger: Baština naša svagdašnja / Predstavljanje projekta o kulturnoj baštini općine Jalžabet
Nositelj aktivnosti: Školska družina „Suhodol“
Moderator: Milivoj Dretar
Petak, 17. svibnja / 8.30-11.30 sati
Arheološki lokalitet Aqua Iasae
Rimljani u našem kraju / Predavanje i radionice u suradnji sa Zavičajnim muzejom Varaždinske Toplice
Voditelji: Spomenka Vlahović i Milivoj Dretar
Organizator: Školska družina „Suhodol“
Karlovac
Petak, 17. svibnja
Gradski muzej Karlovac, Strossmayerov trg 7 / početak u 19 sati
9.00-9.45 Predavanje / L. Čorak, Ulovi me!
10.00-10.45 Radionica / N. Belančić Arki Košuljica moja mala
11.00-11.45 Radionica / R. Stjepanović, D. Neskusil Karlovac prije 28 godina
12.00-12.45 Radionica / S. Kočevar Istražujmo zajedno
13.00-13.45 Predavanje / A. Škrtić Novo o Mojsiju
14.00-14.45 Predavanje / M. Lukić Povijest Židova u Karlovcu
14.50-15.10 Projekcija filma Komorice sjećanja
15.15-16.00 Predavanje / T. Protulipac Holokaust u Karlovcu
16.05-16.50 Predavanje / V. Orehovec Materijalna i nematerijalna kulturna baština Židova u Karlovcu
17.00-17.45 Predavanje / I. Čulig Otkriven projekt Novog Karlovca!
18.00-18.45 Predavanje / M. Galetić, I. Alibašić Karlovac underground
19.00-19.45 Predavanje / M. Mihalić Stiller – graditelj baroknog Karlovac
12.00-14.00 Predstavljanje Gimnazije Karlovac:
T. Cindrić (4.e), Povijest Gimnazije Karlovac kroz 3D vizualizaciju / N. Jadrić, Poznati bivši učenici i profesori Gimnazije Karlovac / T. Mihaljević, Od Leidenskih boca do elektronike / A. Milinković, Predstavljanje dijela eksponata zoološke zbirke
Organizator: Gradski muzej Karlovac
Koprivnica
10. svibnja
Galerija Mijo Kovačić / u 19 sati
Obilježavanje stote godišnjice prijenosa ostataka Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana
Sudjeluju: Dragutin Feletar, Hrvoje Petrić, Nevio Šetić
Organizator: Povijesno društvo Koprivnica
Križevci
Petak, 17. svibnja
Gradska knjižnica Franjo Marković, Florijanski trg 14 / u 17.30 sati
Predstavljanje knjige Zrinski i Frankopani, sto godina od povratka u domovinu
Sudjeluju: Dragutin Feletar, Ivan Peklić, Hrvoje Petrić, Nevio Šetić
Organizator: Zavod za znanstvenoistraživački umjetnički rad HAZU Koprivničkokriževačke županije u Križevcima
Kumrovec
Subota, 18. svibnja
Muzej „Staro selo“ / u 12 sati
Otvorenje izložbe Pionir: pošten i iskren drug Autori: Igor Duda, Vlatka Filipčić Maligec
Organizator: Muzeji Hrvatskoga zagorja
Ludbreg
Petak, 17. svibnja
Gradska knjižnica i čitaonica „Mladen Kerstner“ / 17.00-18.00 sati
Edukativna šetnja Tragovima Židova u Ludbregu Voditelj: Milivoj Dretar
Osijek
Filozofski fakultet, L. Jaegera 9
Srijeda, 15. svibnja
12.20-14.00 sati / predavaonica 54
Predavanje Davorina Ćutija U potrazi za smislom povijesti
14.00 sati / predavaonica 60
Znanstveni kolokvij 1960s in Their Fifties / 1960-e u pedeset godina poslije
Sudjeluju: Jason Hansen, Ljubica Matek, Danijel Jelaš, Zvonimir Prtenjača, Valentina Markasović, Petra Sršić, Petra Kolesarić, Luka Vrbanić, Katarina Stojković
18.00 sati / predavaonica 53
Tribina 100 godina od „Jeseni srednjega vijeka“ Johana Huizinge, historiografija i kultura
Sudjeluju: Stanko Andrić, Petra Kolesarić, Denis Njari, Domagoj Tomas, Dinko Župan
Četvrtak, 16. svibnja
10.30 sati
Predstavljanje studentskog zbornika o I. svjetskom ratu Sto godina od Velikog rata: pogled kroz dnevni tisak
Sudjeluju: Valentina Kezić, Zvonimir Prtenjača, Luka Vrbanić, Luka Pejić
19 sati / Caffe bar Cadillac
Pub kviz i slušaonica na temu 1960-ih
Petak, 17. svibnja
18 sati / Gradska i sveučilišna knjižnica – American Corner
Predavanje Luke Pejića Između senzacije i umjetnosti: počeci filmske kulture u Osijeku krajem 19. i početkom 20. stoljeća
Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera
***
Petak, 17. svibnja
Tvrđa, Vodena vrata / početak u 15 sati
Radionica Pustolovna Tvrđa – potraga za blagom (radionica za učenike)
Moderatori: Iva Mudrinić, Hrvoje Pavić i Sara Počuča
Organizator: Udruga HistOs, Agencija za obnovu osječke Tvrđe, Turistička zajednica Grada Osijeka
Pazin
Petak, 17. svibnja
Državni arhiv u Pazinu, Dvorana za predavanja / u 13.00 sati
Predavanje Igora Jovanovića Ilegalne migracije iz Istre od kraja II. svjetskog rata do 70-ih godina dvadesetog stoljeća
Organizator: Državni arhiv u Pazinu i Istarsko povijesno društvo
Požega
Petak, 17. svibnja
Gradska knjižnica i čitaonica Požega / u 18 sati
Predavanje Dinka Župana Dora Pejačević kao čitateljica. Praksa čitanja kao oblik samoobrazovanja
Organizator: Povijesno društvo Požega
Pula
Petak, 17. svibnja
Filozofski fakultet Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Dvorana Slavka Zlatića
Predavanje Jakova Jelinčića, novoga počasnog doktora Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Statuti istarskih komuna / 12 sati
Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Puli
Rijeka
Filozofski fakultet
14-17. svibnja
Izložba studentskih poster prezentacija u sklopu kolegija „Ceremonijali, rituali, mitovi i legende u srednjem vijeku“ (preddiplomski studij) i „Povijest helenizma“ (diplomski studij). Sudjelovat će studenti oba studija uz potporu predmetnih nastavnika (Lucijana Šešelj i Kosana Jovanović). Izložba se održava na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Srijeda, 15. svibnja
Znanstveni skup „Odabrane teme iz povijesti obitelji Frankapan“ (sudjelovat će članovi udruge studenata povijesti Draco Tarsaticum i pozvani izlagači). Skup se održava na Filozofskom fakultetu u Rijeci.
Četvrtak, 16. svibnja
Učionica 106 / početak u 10.30 sati
Predstavljanje knjige Rijeka, grad strasti (Fiume cittá di passione) Raoula Pupoa
Sudjeluju: Mila Orlić, Luka Skansi, Carla Konta
Petak, 17. svibnja
10.00 sati predstavljanje Časopisa za povijest Zapadne Hrvatske, sv. 12.
Sudjeluju: Andrea Roknić Bežanić i Ivan Jeličić
11.00 otvorenje studentske čitaonice (Udruga studenata povijesti Draco Tarsaticum)
12.00 ispred zgrade Fakulteta – Arheološka radionica (voditelj Goran Bilogrivić, sudionici studenti povijesti)
Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Rijeci
***
Petak, 17. svibnja
Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja
Slobodan ulaz u muzej i dislocirane zbirke „Memorijalni centar Lipa pamti“ i „Muzejska zbirka Kastavštine“
Vodstva za posjetitelje u Pomorskom i povijesnom muzeju u 10, 14 i 17 sati, u Muzejskoj zbirci Kastavštine u 17.30, a u Memorijalnom centru Lipa pamti u 16 sati.
***
Petak, 17. svibnja
Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci, Ružićeva 5 / početak u 11.00 sati
Izlaganja na temu „Znamenite ličnosti riječke gimnazije“
Maja Polić: „Svećenici kao profesori riječke gimnazije“
Irvin Lukežić: „Ravnatelj riječke gimnazije Ljudevit Slamnik“
Tea Dimnjašević: „Erazmo Barčić kao učenik riječke gimnazije“
Organizatori: Zavod za povijesne i društvene znanosti HAZU u Rijeci s Područnom jedinicom u Puli i Povijesno društvo Rijeka
Salinovec
Petak, 9. svibnja
Područna škola Tin Ujević
Rasprava o temi Škola nekad i danas
Sudjeluju: Sonja Poljak, Valentina Posavec-Kovač
Organizator: PŠ Tin Ujević Salinovec
Slavonski Brod
Petak, 17. svibnja
Gradska knjižnica, Trg S. Miletića 12 / početak u 11 sati
Predstavljanje zbornika radova Luka Ilić Oriovčanin
Sudjeluju: Marijan Šabić, Josip Jagodar, Dinko Župan, Stanko Andrić
Organizator: Hrvatski institut za povijest, Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje
Split
Petak, 17. svibnja
Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Poljička 35
9.00-13.00 sati – Dan otvorenih vrata na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta
16.00-16.45 sati – Predavanje Mate Božića „Pojava, rasprostranjenost i značenje hrvatskog imena tijekom ranog srednjeg vijeka“
17.00-17.45 sati – Predavanje Deana Mršića „O naslovu primasa Dalmacije i Hrvatske“
18.00-18.45 sati – Pronalazak astrognozijske primordijalne geometrijske matrice klastera Plejada s učincima na realni geografski prostor (Igor Šipić i Srđan Nogić)
19.00-20.00 – Edukativna radionica „Izrada srednjovjekovnih pečata” /
Izvode: članovi Udruge studenata povijest „Toma Arhiđakon – ISHA Split“
Organizator: Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Split
Petak, 17. svibnja
Hrvatski pomorski muzej, Tvrđava Gripe, Glagoljaša 18 / početak u 12 sati
Predavanje Danke Radić Nova et aucta orbis terrae … / Novi i poboljšani svijet
Varaždin
Petak, 17. svibnja
Državni arhiv u Varaždinu, Trstenjakova 7 / u 12.00 sati
Otvorenje izložbe „Tragovima prošlosti 2. – kulturno-povijesna baština Varaždinske županije“
Sudjeluju: Vladimir Huzjan, Damir Hrelja
Zadar
Utorak, 14. svibnja / u 13.00 sati
Izložbena dvorana Državnog arhiva u Zadru, R. Boškovića 1
Izložba projekta COURAGE „Arheologija otpora: otkrivanje zbirki kulturne opozicije u socijalističkoj Hrvatskoj“
Organizatori: Državni arhiv u Zadru (DAZD), Hrvatski državni arhiv i Hrvatski institut za povijest.
Srijeda, 15. svibnja
Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 12.30 sati
Predavanje Nikole Markulina „Mletačka vojna organizacija u Dalmaciji u drugoj polovici 17. stoljeća“
Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU
Udruga glagoljaša Zadar i osnovne škole Braće Radić, Pridraga; Jurja Barakovića, Ražanac; Privlaka, Privlaka; Zadarski otoci, Zadar; Šimuna Kožičića Benje, Zadar i Franka Lisice, Polača – Staza glagoljaša „Iz učionice na ulicu“
Organizator: Udruga glagoljaša Zadar
Četvrtak, 16. svibnja
Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 10.00 sati
Predavanje Grozdane Franov-Živković „Život uz more u prošlosti“ Posjet Pomorskoj zbirci od 9 do 15 sati
Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU
Petak, 17. svibnja
Muzej grada Zadra – Narodni muzej Zadar
Slobodan ulaz na stalnu izložbu Muzeja grada Zadra u Kneževoj palači / Izložba „Šest salonskih priča“
Organizator: Udruga glagoljaša Zadar
Zavod za povijesne znanosti HAZU, Obala kneza Trpimira 8 / u 10.00 sati
Predavanje Grozdane Franov-Živković „Život uz more u prošlosti“ Posjet Pomorskoj zbirci od 9 do 15 sati
Organizator: Zavod za povijesne znanosti HAZU
Žrnovo
Petak, 17. svibnja
Državni arhiv u Dubrovniku – Arhivski sabirni centar Korčula-Lastovo, Žrnovo (otok Korčula)
9.00 sati „Na vrelu povijesti“ – učenici OŠ Smokvica u obilasku Arhiva i upoznavanju s povijesnim izvorima
11.00 Radionica „Fotografija – povijesni izvor rječitiji od 1000 riječi“ s učenicima OŠ „Ante Curać Pinjac“ Žrnovo
Organizator: Državni arhiv u Dubrovniku
Županja
Četvrtak, 16, svibnja
Obrtničko-industrijska škola Županja/ početak u 10 sati
Predavanje Sergeja Filipovića Pogled u povijest svakodnevice: skupljanje albuma sa sličicama u Jugoslaviji i razvoj popularne kulture
Petak, 17. svibnja
Zavičajni muzej Stjepan Gruber / početak u 12.00
Predstavljanje publikacije „Spomenice županjskih škola – Zapisi u Spomenici za pučku učionu u Županji, 1883.-1949.“
Sudjeluju: Petar Elez, Janja Juzbašić, Hrvoje Tkalac, Vlasta Novinc, Tomislav Ćužić
Organizatori: Državni arhiv u Vukovaru, Zavičajni muzej Stjepan Gruber, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Vukovaru